Festivalde bir hapishane draması; Starred Up

Karşımızda festivalin diğer bazı filmleri ile kıyaslandığında çok da ön plana çıkarılmayan mütevazi bir ingiliz filmi var. Mütevazi bir film dediğimiz “Starred Up / Yüksek Risk” mütevazi bir bütçe ile çekilmiş bir hapishane draması. Şu ana kadar ki dağıtım bilgisine göre de bu film Türkiye’de maalesef gösterime girmeyecek. Bu yüzden 33. İstanbul Film Festivali’nde gösterilmesi hem isabetli bir tercih hem de sinemaseverler için iyi haber.

“Starred Up / Yüksek Risk” 2013 İngiliz Bağımsız Film ödüllerinde 8 dalda aday olmuş, senaryosu, gerçekçiliği ve oyunculukları ile kesinlikle ilgiyi hak eden bir yapım. Senaryosunun gerçekçiliğinde yönetmen David Mackanzie’nin tercihleri kadar senaryo yazarı psikoterapist Jonathan Asser’in 12 yıl boyunca yaptığı hapishane terapistliğinden edindiği tecrübeleri ve şahit olduğu manzaraları senaryoya yansıtabilmiş olması da çok önemli hele ki Starred Up / Yüksek Risk’in Jonathan Asser’in ilk senaryosu olduğu gözönüne alınırsa.

“Starred Up” terim olarak çocuk ıslah evinden yetişkin hapishanesine olması gerekenden (21 yaş sınırı) transfer edilme durumuna verilen ad. Başrol’de Eric adlı 19 yaşındaki genç. Annesini erken kaybetmiş, babası hapishanede olan, suç ve şiddet kavramıyla çocukluktan tanışmış ve bütün bu süreçlerin travmalarını yaşayan ve bunu dışarıya aşırı şiddet eğilimi ile yansıtan ve öfkesini kontrol edemeyen bir çocuk. Hapishane gerçeklerimi öğrenmesi, gardiyanlardan korunması, ayakta ve hayatta kalmayı başarması ve insanları tanıması gereken bir çocuk. Aynı süreçte ve aynı hapishanede bulunan babası ile de yüzleşecektir Eric.


Aşırı şiddet eğilimli Eric, hapishane kurallarını öğrenirken aynı zamanda babası ile de bir mücadeleye girer. Ebeveyn kontrolüne karşı daha ilk karşılaşma da Eric’in verdiği tepkiler film boyunca devam edecektir. Filmin ilginç ve başarı olduğu noktalardan biri de ebeveyn ilgisizliği (veya yokluğunun) yol açtığı sorunlu karakterin (kurban) aşırı şiddet eğiliminin (belki de bir ceza olarak) baba karakterine (belki de ceza olarak) dönmesi. Film boyunca sergilediği aşırı ve beklenmedik şiddet, kullandığı dil ve insanlara yaklaşımı ne kadar kaba ve itici olursa olsun, Eric karakterinin azılı bir suçludan ziyade bir kurban olduğu görülüyor.


Filmin başarısının altında yatan birçok sebep söz konusu. Sağlam ve gerçekçi bir senaryo, kaçış, ölüm vs gibi sonuçtan ziyade “hapishane sürecine” ve orada ayakta kalmaya çalışan sorunlu karaktere odaklanmış olması ve bu sorunlu karakteri oluşturan koşulları da metne iyi yerleştirmiş olması bunlardan bir kaçı. Tabi ki Eric rolünde genç oyuncu Jack O”Connell’in ve Neville rolünde Ben Mendelsohn’un başarılı performanslarını da unutmamak gerekir.


Sonuç olarak “Starred Up / Yüksek” risk başarılı bir ingiliz hapishane draması. Oyunculuk performansları, senaryo ve konu itibariyle izlenmeyi kesinlikle hakeden bir yapım. Hapishane filmlerinden hoşlananların kaçırmaması gereken bir film.

iyi seyirler, keyifli festivaller!

 

Tags: , , , , , , ,

Yorum yap