TCO, Novell, Linux ve Tilki Olayı

Bugünlerde Novell şirketinin koridorlarında Microsoft firması ile yapılan partnerlik anlaşması hakkında hala kritik yapılıyor mudur? Elbette bilemeyiz. Ama bildiğimiz bir “Kedi & Köpek” olayını anımsatan Novell & Microsoft partnerlik olayının sonuclarına baktığımızda Microsoft’un 2-0 önde olduğu. Hatırlarsınız Novell ve Microsoft şirketi herkesi şaşırtarak bazı alanlarda ortak çalışma yapmaya karar vermiş ve bir partnerlik anlaşması imzalamışlardı. Bu anlaşma üzerine oldukça naif düşünmüş olduğumu da itiraf edeyim. (Bkz)

Anlaşmanın mürekkebi kurumadan Microsoft’un anlaşma üzerine bazı basın duyuruları ve Steve Balmer’in beyanatları Novell’i zor durumda bırakmış, Novell’e buna cevaben anlaşmayı kendi naif bakış açısıyla yeniden anlatmıştı kamuoyuna..

Şöyle bir gerçek var: Ortada ticari bir anlaşma var ve her iki tarafta bu anlaşmayı kendi lehine kullanmamın derdinde. Çok şaşırtıcı olmayacaktır, Microsoft kendi lehine olacak durumlar yaratmada Novell’den daha atak ve kurnaz davranıyor. Anlaşmanın imzalanmasını müteakip anlaşma maddelerine dayanarak Linux’un kendi patentlerini ihlal ettiğini bunun ispatının da Novell’in bu patent tehdidine karşılık kendilerine belli bir meblağ ödeyeceği olduğuydu. Aynı Microsoft buna dayanarak açık kaynak dünyası üzerinde patent tehditleri savurmaya devam ediyor gelin anlaşalım yolunu da usulca gösteriyordu, bu durum da büyük ölçekli kurumların Linux konusunda tereddüt etmesine yol açıyor. Microsoft 1 – 0 Novell

Bugun itibariyle ZDNet’te yer alan bu haberi “Novell linked to ‘Windows cheaper than Linux’ statement” okuyunca Microsoft’un ikinci golüde pek zorlanmadan Novell ağlarına (Novell’in rızasıyla) attığını gördük. Bir Linux firması için kapalı kaynak kodlu yazılımlara karşı en güçlü pazarlama argümanlarından biridir “Toplam Sahip Olma Maliyeti -Total Cost of Ownership”. Fakat gelin görün ki Novell firması kendi sitesinde çarşaf çarşaf yayınladığı TCO açısından Linux’un sağlayacağı faydalar sayfasını bir çırpıda unutmuş görünüyor. Dahası bu partnerlik işinin sonuçlarından en çok Microsoft’un nemalandığını da görüyoruz. (Microsoft 2 -0 Novell)

Novell sitesinin basın duyuruları kısmında yayınlanan su ifadelerle günlük girdimize son verirken Erkan Tekman hocamın “Tilki Tavukla evlenir, Kümese taşınırlar” başlıklı günlük girdisini de hatırlamadan edemedim:


13-March-2007 – “The Microsoft-Novell agreement is a great catalyst to helping us reduce the complexity of our Linux environment as we standardize our Linux infrastructure with SUSE Linux Enterprise and continue to extend the use of Microsoft Active Directory®,” said Matthew O’Neill, group head of Distributed Systems for HSBC Global IT Operations. “Some will be surprised to learn that our Windows environment has a lower total cost of ownership than our current Linux environment. Our decision to simplify our mixed-source environment with Microsoft and Novell will allow us to reduce the cost and complexity. That’s why we have selected Novell as our preferred Linux partner to support our Linux infrastructure going forward.”

http://www.novell.com/news/press/item.jsp?id=1300

———————————————
Hayata dair durum özeti : “Fight Club” diyorum, “where is my mind” diyorum…

Okuyucu yorumları ( 2 yorum )

  1. irfan bilgili 'nin yorumu:

    microsoft bu cirpinmalarini sürdürecek gerekirse bir iki atak firma daha satın alıp onlarıda kapatacak (bknz:corel linux) ancak şunu biliyorumki linuxun önlenemez yükselişi sürecek. yaşasın “özgür yazılım”

  2. Guardian 'nin yorumu:

    bu gollerde yeninir be Novell.

    Zaten Novell’in bu anlaşmayı kabul etmesini aklım almıyor, GnuGPL3 bile ertelendi bunun yüzünden..

Yorum yap